A kereskedelmi háború hatásainak számszerűsítése az európai és magyar autóipari beszállítókra
- Tamas Rozsa
- 2 days ago
- 4 min read

Az Egyesült Államok által idén áprilisban bevezetett 25 százalékos jármű-importvám bevezetése teljesen váratlanul érte az autóipar szereplőit és az elemzőket is. Általános vélekedés volt, hogy a vámok bevezetése alól az iparág mentes lesz, vagy ez az egész csak egy tárgyalástechnikai nyomásgyakorlás a kereskedelmi partnerek felé. Nem így lett, következhet a gyors újratervezés. Ahhoz, hogy megértsük, miként hat a kereskedelmi háború – különösen – az európai autóipari beszállítókra, először az amerikai autókereskedelem szerkezetét kell megvizsgálnunk.
Az alábbi ábrán két tényező különösen fontos:
1- az adott régióból az USA-ba exportált járművek volumene
Ezeket a szállítmányokat közvetlenül érinti a vám. Bár a gyártók a költségek egy részét lenyelhetik, az amerikai autó árak elkerülhetetlenül emelkedni fognak – noha nem a teljes 25 százalékkal, de ahhoz közeli mértékben. Ennek hatására csökkenni fog a kereslet, és a gyártók – valamint beszállítóik – csökkenő gyártási volumenekkel fognak szembenézni.
Nemcsak az abszolút exportmennyiség számít, hanem az is, hogy az adott piac termelésének mekkora hányada irányul az USA-ba. Minél nagyobb ez az arány, annál nagyobb a kockázat.
2- az adott piacra az USA-ból importált járművek mennyisége
Ez határozza meg, hogy egy régió képes-e ellenvámot bevezetni. Ha az amerikai import jelentős részét képezi a helyi piacnak, a válaszlépések súlyos áremelkedést idéznének elő a megfelelő hazai piacon, ami politikailag és gazdaságilag is kockázatos.
Ez az egyensúly – az exportkitettség és az importfüggőség – határozza meg, mely piacok vannak valóban veszélyben.
Kereskedelmi kitettség régiónként
Kanada a leginkább sújtott ország. A járműgyártás több mint 82 százaléka az USA-ba irányul, miközben az autóeladások 45 százaléka amerikai gyártású. Így Kanada gyakorlatilag nem tud jelentős válaszlépéseket tenni anélkül, hogy saját piacát károsítaná. A jelenlegi kanadai intézkedések csupán az amerikai hozzáadott értéket tartalmazó részekre vonatkoznak, illetve a nem-USMCA/NAFTA-eredetű járműveket érintik.
Mexikó a második leginkább érintett: 2,5 millió autót exportál az USÁ-ba, ami a teljes termelésének 64 százaléka. Ugyanakkor az USA-ból származó import csupán 200 000 autót tesz ki, ami a helyi piac alig több mint 10 százaléka – vagyis elméletileg nagyobb mozgástérrel rendelkezik a válaszlépésekhez, még ha politikailag valószínűtlen is.
Dél-Korea és Japán szintén jelentős kitettséggel rendelkeznek. Korea járműgyártásának körülbelül egyharmadát exportálja az USA-ba, miközben kevesebb mint 50 000 járművet importál. Japán 1,4 millió autót szállít az USA-ba, és csak 20 000 járművet importál. Mindkét ország képes lenne ellenvámot bevezetni anélkül, hogy saját piacát veszélyeztetné – de ezzel jelentős exportkiesést kockáztatna.
Kína gyakorlatilag nem érintett, mivel az USA-val folytatott járműkereskedelme elenyésző.
Európa 2024-ben 885 000 autót exportált az USA-ba, ami a teljes termelés 6,1 százaléka. Ez összességében kezelhető arány, főleg hogy az exportált autók többsége prémium modell, ahol az árnövekedés részben az árrés terhére csökkenthető. Ugyanakkor azok a márkák, amelyek nem rendelkeznek amerikai gyártókapacitással, számokra ez az arány 100% – például a JLR vagy az Audi – már most kénytelenek lépni. Mindkét gyártó ideiglenesen felfüggesztette exportját az USA-ba, hogy új stratégiát dolgozzon ki.
Az USA-ból Európába irányuló export a teljes eladások alig több mint 1 százaléka, elsősorban az amerikai gyártású Mercedes- és BMW terepjárókra korlátozódik. Emiatt az európai ellenvámoknak korlátozott gazdasági értelme lenne.
Piaci hatás: globális lassulás, lokális átrendeződés
Becslésünk szerint a globális autógyártás közel 12 millió darabbal fog visszaesni 2026 végéig a jelenlegi vámintézkedések következtében. Ahelyett, hogy a piac helyreállna, 2025-ben visszaesés várható, és 2026-ban is még a 2024-es szint alatt maradhatunk.
Ezek alapján a Top Tier Consultants jelenleg a globális hatásokat számszerűsítésén dolgozik méghozzá olyan módon, hogy ez Ügyfeleink számára ne általánosságban, hanem a legkonkrétabb módon legyen hasznos. A beszállítók számára az a fontos, hogy saját bevételi kitettségüket konkrétan lássák. Ezért dolgozunk részletes, alulról építkező előrejelzéseken – gyártók, platformok, programok és azok al-variánsaik szintjén – hogy valós képet adjunk a gyártási és keresleti hatásokról.
Ezek az előrejelzések május elejére elkészülnek.
Mit jelent ez az európai és magyar beszállítók számára?
Az európai – és különösen a magyar – beszállítók számára a hatás kommunikációját a vevőktől hiába is várnánk, az nem lesz időben és világosan kommunikálva. Az OEM-ek és Tier-1 partnerek maguk is jelentős bizonytalanságban működnek. Gyakran semmilyen előrejelzés változásról nem tájékoztatnak, vagy ha igen, az késve és ellentmondásosan érkezik. A döntéseket a vevők természetesen meghozzák saját cégeiken belül, de a beszállítók sokszor csak a csökkenő rendelésekből érzékelik a következményeket.
Ezt súlyosbítják az iparágat már most formáló hosszabb távú trendek is: az új elektromos járműprogramok indulásának késése, a belsőégésű platformok leállításának bizonytalansága, valamint az EU „Fit for 55” szabályozásának fokozatos és még nem teljeskörűen ismert várható változásai. Ezek együttesen módosítják a SOP és EOP időpontokat, és a beszállítóknak mindkettőre fel kell készülniük.
Nem átmeneti zavarról van szó, hanem az autóipari gyártás szerkezete átrendeződik – mind térben, mind volumenben.
Hogyan tud ebben a Top Tier Consultants segítséget nyújtani?
A Top Tier Consultants jelenleg azon dolgozik, hogy ügyfelei számára számszerűsítse a várható hatásokat a kereskedelmi háború és az EU szabályozási változások alapján.
Felmérjük, hogyan változik az autógyártók gyártási lábnyoma régiónként, platformonként; program- és al-variáns szintű előrejelzéseket készítünk, és ezeket összevetjük ügyfeleink konkrét bevételi kitettségével.
Ezen alapulóan számszerűsítjük az árbevétel-változás várható hatását, segítjük a kapacitás- és termelési tervezést, valamint a kereskedelmi döntések előkészítését.
Célunk, hogy a beszállítók időben hamarabb és megalapozottabban tudjanak dönteni, ne csak későn reagáljanak.
Mi a következő lépés?
Előrejelzési modellünk május első hetére készül el. Ezt követően egyedi egyeztetés keretében tudjuk támogatni ügyfeleinket a saját kitettségük megértésében – vevő-, platform-, program- és al-variáns szintre lebontva.
Arra biztatunk minden autóipari beszállítót, hogy vegye fel velünk a kapcsolatot, és egy személyes konzultáció során közösen határozzuk meg a releváns forgatókönyveket és teendőket.
A Top Tier Consultants segít bizonytalanságból stratégiát formálni – és felkészülni az európai autóipar új kihívásaira addig is amíg a piaci növekedés visszatér.
Comments